Brandslukning og redning
Også under anlægsarbejder skal brandvæsenet kunne redde mennesker og slukke brande. Først når brandvæsenet godkender forholdene, kan arbejdet begynde.
Arbejdet med den kommende Metrostrækning står på fra 2009-2017, og det vil medføre, at nogle gader og veje bliver afspærret for kørende trafik i en periode. Perioden vil nogle steder være på få måneder, men andre steder på flere år.
Derfor skal der etableres andre adgangsveje til nogle af de boliger, erhvervslokaler m.v., der fremover bliver naboer til arbejdspladserne. Det er i den forbindelse meget vigtigt at sikre, at brandvæsenet kan komme til ejendommene, hvis der skulle blive behov for personredning, brandslukning eller ambulancekørsel.
Derfor gennemfører Københavns og Frederiksberg brandvæsener samt Metroselskabet besigtigelser af forholdene ved alle arbejdspladser. Desuden deltager brandvæsenet i møder med Metroselskabet, hvor alle forhold ved brandbekæmpelse, personredning og adgang for ambulancetjenesten bliver afklaret. Hvis brandvæsenets normale udstyr og adgangsveje ikke kan benyttes, eller hvis beboernes normale flugtveje bliver forringet, bliver der fundet alternative løsninger. Eksempelvis har forberedelsesarbejdet udmøntet sig i, at Metroselskabet stiller to nye stigevogne til rådighed for Københavns Brandvæsen. De eksisterende stigevogne i hovedstaden har en maksimal rækkevidde på 30 meter. De nye stigevogne har en rækkevidde på 55 meter og vil derfor forbedre forholdene i de områder af byen, hvor den kommende Metrostrækning anlægges – men også generelt i hele byen.
Besigtigelser ved alle byggepladser
En besigtigelse kan blandt andet bestå i at undersøge, om en brandbil kan passere porten i en ejendom, om der er plads til rejsning af en drejestige, om ejendommens flugtveje er tilstrækkelige, eller om en (bag)trappe kan benyttes til båretransport.
Hvis mulighederne for redning ikke opfylder brandvæsenets krav, skal der etableres alternative flugtmuligheder og adgangsveje for brandvæsenet til den pågældende ejendom. I enkelte tilfælde kan det blive aktuelt, at en lejlighed må fraflyttes i arbejdsperioden.
Det vil i mange tilfælde være nødvendigt at få adgang til trappeopgange og enkelte steder til lejligheder for at gennemføre besigtigelserne.
Efter besigtigelsen bliver der udarbejdet en særskilt plan for hver eneste naboejendom. Planen angiver, hvordan brandvæsenet skal have adgang til brandslukning og redningsaktioner. Planerne skal være færdige, inden anlægsarbejdet kan påbegyndes.
Opdateret d. 6. feb 2012