Challenge Copenhagen
30.jul.2010
Våddragterne er fundet, cyklerne smurte og løbeskoene står parat - sådan kommer du frem.
Af Kristoffer Dahy Ernst
Når Challenge Copenhagen 15. august 2010 bliver skudt i gang, vil 1600 triatleter begive sig ud på 3,8 km svømning, 180 km cykling og 42,195 km løb. De, der gennemfører, bliver en del af triatlons mest eksklusive klub: Ironman.
Svømmeturen vil foregå i den indre lagune på Amager Strandpark. For både tilskuere og deltagere er den hurtigste måde at komme frem på at tage Metroen direkte til stranden. Hele tre stationer, Øresund, Amager Strand og Femøren, ligger i bekvem gåafstand til vandet. Efter de 3,8 km svømning kan Metroen tages til Kongens Nytorv, hvor triatleterne både kommer forbi på løbe- og cykelturen.
Hvis man regner med at følge Challenge Copenhagen hele dagen, kan man med fordel købe et City Pass, der gælder i 24 timer og giver ubegrænset adgang til benyttelse af offentlig transport i zone 1-4.